חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דיקור אוזן להתמכרויות

בשנת 1972, נוירוכירורג מהונג קונג, ד"ר ה.ל. וון, גילה שטיפול בדיקור מהווה השפעה של הפחתת התשוקה בקרב מכורים לסמים, כולל הרגעת תסמיני הגמילה והתשוקה לסם. ד"ר וון ביצע טיפולי דיקור אוזן, במהלכם נקודות באוזן משמשות לדקירה באמצעות מחט זעירה, כהליך סטנדרטי להפחתת כאבים בכל הגוף.

ד"ר וון התנסה בדיקור אוזן על מכורים שונים, וגילה שיעור גבוה של התאוששות להתמכרויות מכל הסוגים. בשנת 1974, טיפול זה בוצע על ידי מרפאת גמילה בבית החולים לינקולן בניו יורק, בתוספת לטיפולי מתדון.

בסופו של דבר, טיפולי הדיקור היו כה יעילים, עד שהמטפלים הפסיקו את הטיפול במתדון והחליפו אותם בטיפולי דיקור. מאז הוקמו טיפולי דיקור במספר ערים בארצות הברית, לתהליך גמילה וניקוי רעלים.

יסודות הדיקור על קצה המזלג

הרפואה הסינית המסורתית (TCM), קיימת לפחות 2,500 שנים. היא כוללת מספר סוגי טיפול: דיקור או אקופרסורה, תורת התזונה, שיטות טיפול עם צמחים, וטיפולי גוף כגון צ'י קונג, עיסוי טווינה ופסיכולוגיה ייחודית לגוף ולנפש.

הבסיס הפילוסופי לרפואה הסינית קובע כי צ'י, או אנרגיה חיונית של חשמל, זורמת בגוף דרך 12 מרידיאנים, וכמאה נקודות עיקריות ממפות ערוצים אלו. צ'י הוא צורה מיוחדת של אנרגיה חשמלית בעלת אינטליגנציה מולדת, בדומה לכוחות הטבע.

ערוצי אנרגיה אלו נמצאים בגוף, וכשהצ'י זורם בשפע ובאופן חלק דרך המרידיאנים, הרפואה הסינית מתייחסת למצב זה כאל מצב אידיאלי מאוזן או הרמוני של הגוף והנפש. או כפי שמכנה אותו הרפואה המערבית: בריאות אופטימאלית.

לעומת זאת, כשהצ'י חסום, מתגלה מחלה בגוף, המחלה מתגלה תחילה בנפש ובסופו של דבר מתבטאת בגוף. היא נתפסת כמצב של חוסר הרמוניה, שבו האינטליגנציה האנרגטית המולדת של הגוף חסומה והגוף לא מסוגל לתפקד באופן אופטימאלי. מיקום המחטים בנקודות אסטרטגיות בגוף מעורר אנרגיות צ'י המבטלות חסימות או מסדירות זרימה.

דיקור אוזן הוא קבוצת משנה של דיקור, המתבסס על ההבנה שהמיקרוקוסמוס של המרידיאנים בכל גוף מיוצגים במיקרוקוסמוס של האוזן. האוזן או כפות הידיים והרגליים מכילות מיני מפות של המערכת האנרגטית בכל הגוף.

הליכים בסיסיים של דיקור אוזן לטיפול בהתמכרויות

בדרך כלל, נקודות המחט מתבצעות על נקודות דיקור שונות בגוף, אך לטיפול בהתמכרויות, יש לבצע דיקור אוזן בסיסי המשמש לכל ההתמכרויות.

אחת משיטות הדיקור היא טיפול בדיקור טיהור, המבוצע על חמש נקודות דיקור באוזן האחראיות על הריאות, הכבד, הכליות, ומנטרלות השפעות מתח, חרדה ורגישות יתר. בנוסף, מתבצע הטיפול גם על הנקודה האוטונומית לאיזון מערכת העצבים הסימפתטית והפאראסימפתטית, וזרימת הדם.

שיטת טיפול נוספת היא טיפול בהפרעות כפייתיות המבוצע על שלוש נקודות זהות: השיניים, נקודה אוטונומית והכליות, במקביל לטיפול בשלוש נקודות אחרות: המערכת הלימבית האחראית על התנהגות כפייתית אגרסיבית, המוח המשפיע על בלוטות אנדוקריניות, ונקודת דיקור המשיבה את הגוף והנפש למצב איזון.

בנוסף כדאי לקרוא על:

דיקור סיני בהשוואה לטיפולים קונבנציונאליים

דיקור סיני – הגדרה ושיטות טיפול