מחקרים מנפצי מיתוסים של בריאות

בריאות ומחקר

מחקרים מנפצי מיתוסים של בריאות: האם קיימת רמת ודאות גבוהה מדעית ברפואה המודרנית?

זהו האתר הטוב ביותר בכל הנוגע למחקרים ובריאות! המטרה היא להחיות את מערכת הבריאות באמצעות חקירת המחסור הבולט בנתונים וחוסר ודאות מתמשכת, בהם נתקלים רופאים לעיתים קרובות כאשר הם מתבקשים לקבל החלטות. האתר עוסק במיתוסים הנפוצים בנושאי בריאות, והמחקרים המנפצים אותם.

קיימת רמת ודאות מדעית גבוהה ברפואה המודרנית

למעשה, לא קיימת  ערובה שכל אדם יקבל טיפול באיכות גבוהה לכל בעיה בריאותית מסוימת. תעשיית הבריאות מונעת מניצול שירותים ושגיאות בפועל המבוצעות בתחום הבריאות. רוב האנשים בטוחים שאיכות שירותי הבריאות אותה הם מקבלים היא הטובה ביותר, המתוחכמת ביותר מבחינה טכנולוגית, והמתקדמת ביותר מבחינה מדעית.

הסיבה לכך היא אלפי מחקרים קליניים טובים המתפרסמים מדי שנה המציינים ממצאים אלו. בתי חולים מפרסמים את המידע העדכני ביותר, הטכניקות המסנוורות ביותר, המציצות לגוף האדם ומבצעים ניתוחים מצילי חיים מדהימים בעזרת מכשירי הייטק. אין ספק כי נהלים רפואיים מודרניים מורשים ולעיתים קרובות יעילים ופלאיים.

אבל! אנשים מאמינים שהרוב המכריע של פעולות הרופאים מגובה במחקרים מדעיים מוצקים. החלטות האבחון והטיפול שלהם חייבות לשקף את המחקר העדכני והטוב ביותר. שיקול הדעת הקליני שלהם חייב בהחלט להיות הרבה מעבר לכל ספר סביר. הטלת ספק ברצינות ההנחות האלו, נתפסת כצינית.

על הציבור לשאול את הרופאים אם אמונות אלו מבוססות יותר על אמונה מאשר על עובדות. חלק קטן בלבד ממה שהרופאים עושים, מבוסס על ראיות מוצקות הנובעות ממחקרים אקראיים ומבוקרים. השאר מבוסס על ראיות חלשות או על שיפוט סובייקטיבי. כאשר קיים קונצנזוס מדעי לגבי פעולות קליניות שעובדות ביעילות, הרופאים יכולים לפעול כראוי.

קבלת החלטות רפואיות טומנת בחובה סובייקטיביות טבועה, הנכונה ומועילה לחלק מהמטופלים, אך חלק מהחלטות אלו פגומות ומסוכנות בפוטנציה. מסיבות אלו, אלפי מטופלים מקבלים תרופות וטיפולים שלא הוכחו כבעלי תועלת קלינית.

מטופלים יודעים, למשל, שכשהם מתייעצים עם רופא לגבי בעיה נפוצה ביותר כגון כאבי גב תחתון, הרופא יספק להם את הטיפול הנכון עם יתרון קליני אמיתי במחצית מהזמן. מטופלים עם אותה בעיית בריאות, שמתייעצים עם רופאים שונים, יקבלו טיפולים שונים לחלוטין, המבוססים על נהלים רפואיים שעשויים להיות לא תקינים.