האם מחלות יונים מסכנות את בריאותנו?

אחד המטרדים היותר מרגיזים מהם סובלים רבים מאיתנו הוא קינון יונים. יונים יכולות לקנן על גגות, במסתורי כביסה, באזור הכניסה לבית, על אדני החלונות ועוד. למעשה, יונים לא רק מלכלכות וגורמות לנזקים תברואתיים, הן גם גורמות לכל מיני מחלות שחשוב לדעת ולהכיר. הצטברות נוצות יונים, פסולת קינון וצואת יונים הם מקורות נפוצים של וירוסים מסכני חיים שמזהמים מבני מגורים ומסחר. מחלות יונים הן מקור לדאגה, כי יונים נושאות יותר משישים מחלות חריגות שנפוצות בעיקר באזורי מגורים. העובדה שרוב הנגיפים האלו מוטסים באוויר הופכת אותם לניתנים לפגיעה בקלות בגוף האדם.

לאילו מחלות יונים יכולות לגרום?

הימצאות צואת יונים בנכסי מגורים מהווה מטרד, לכן חשוב להקפיד על ניקיון יסודי של הסביבה שלכם, ולנקוט באמצעי הרתעה כמו עורב להרחקת יונים. מאמר זה דן במורכבויות של מחלות יונים והשפעתן על הבריאות.

קנדידה

קנדידאזיס הוא זיהום פטרייתי שאנשים נדבקים בו כתוצאה מחשיפה ללשלשת יונים. המחלה מופעלת על ידי קבוצה של עשרים סוגי שמרים, שידועים כקנדידה, מחלה שפוגעת בעיקר באיברי המין הנשיים.

זיהום שפוגע בגרון ובפה נקרא "קיכלי". אזורים נפוצים אחרים של זיהום כוללים את מערכת הנשימה, העור והמעיים. למרות שגברים ונשים מושפעים ממנה, למחלה יש השפעות בריאותיות עמוקות יותר על נשים.

היסטופלסמוזיס

זוהי מחלה קטלנית שמשפיעה על דרכי הנשימה ונגרמת כתוצאה מפטרייה שצומחת על צואת יונים יבשה, שפוגעת בבני אדם ובבעלי חיים. היא מועברת לגוף באמצעות שאיפה של נבגי פטריות שנישאים באוויר, ונמצאת בעיקר באדמה מזוהמת על ידי יונים.

הפטרייה עשויה להיות פעילה באדמה המזוהמת במשך שנתיים או יותר, והמחלה עלולה לגרום להפרעות בדם, דלקת ריאות ולעתים למוות.

קריפטוקוקוזיס

מחלה זו מופעלת על ידי שמרים שנמצאים במערכת המעיים של יונים. הפטרייה נמצאת לרוב באזורי קינון של ציפורים כמו מדפים חיצוניים, גגות, מסתורי כביסה ועליות גג. המחלה משתלטת בצורה של מחלת ריאות שפוגעת בסופו של דבר במערכת העצבים המרכזית.

הזיהום קל ועשוי להיות קשה לזיהוי עקב היעדר תסמינים ברורים. המחלה נרכשת באמצעות שאיפה של תאים דמויי שמרים, מובילה לזיהום בריאות ומשפיעה מאוד על מערכת העצבים המרכזית, שעלולה להיות קטלנית אם לא מטפלים בה.

סלמונלוזיס

סלמונלוזיס היא מחלה שנגרמת כתוצאה מחשיפה לחיידקים שמצויים בלשלשת יונים, וברוב המקרים ידועה כהרעלת מזון.

חלקיקי אבק של צואת יונים נשאבים לעתים קרובות דרך מזגנים ומאווררים, ואם הזיהום מתרחש בקרבת מרכזי ארוחות כמו מסעדות ומפעלים לעיבוד מזון, הזיהום חודר לגוף וכתוצאה מכך מתפתחת סלמונלוזיס.

סביבה שאינה סניטרית

ברוב המקרים, יונים מוצאות מקום נוח לקנן בו ולעשות את צרכיהן, כמו בגגות וסביבה טבעית של עצים, צמחים ושיחים. כתוצאה מכך, הווירוס הנישא באוויר פולש לביתכם ומשפיע על בריאות בני המשפחה.

עלות שירות משוערת

צוות אנשי מקצוע מיומנים בהרחקת יונים בודק את המקום ומזהה את האזורים הפגועים בהם נמצאים שתן ולשלשת יונים. הם גם יזהו אזורים נוספים שאליהם יתכן שהגללים התפשטו. לאחר מכן הם מספקים לכם אומדן של העלות הצפויה עבור השירות על סמך הבדיקה הראשונית.

טיפים להרחקת יונים

ובכן, יש כל מיני דברים שאפשר לעשות כדי להרחיק יונים מהאזורים בהם אנחנו נמצאים. הדבר הראשון הוא היגיינה וניקיון. כלומר, אם תפזרו פירורי לחם או אוכל בסביבת הבית, גם אם זה כדי להאכיל חתולים, הדבר יכול למשוך יונים. שנית כל, ניתן להתקין כל מיני פתרונות בשיטת עשה זאת בעצמך להרחקת יונים כמו למשל רשתות או דוקרנים.

יעניין אותך גם: