חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יובש בעור – תסמינים ודרכי הטיפול

עור יבש במצב חמור עלול להיות מתסכל, כואב וגם מביך. למעשה, מדובר באחד התסמינים היותר פופולארים, הן בקרב תינוקות וילדים, הן בקרב בני נוער והן בקרב מבוגרים וקשישים. אחד מגורמי התסכול הוא שאין סיבה אחת שניתן לשייך למצב יובש בעור, כי התסמינים עשויים להתפתח עשוי להתבטא בשל מגוון גורמים רבים ושונים. למשל, אצל אחד היובש היא יהיה כתוצאה מאלרגיה, ואצל האחר כתוצאה מלחץ. לכן, פעמים רבות אנחנו צריכים קודם כל להבין את המקור לבעיה ורק אחר כך לטפל בתסמיני עצמם שבאים לידי ביטוי ביובש, קשקשים, גרד אדמומיות ועוד.

מאפייני מבנה העור

עם ידע על הגורמים והטריגרים הפוטנציאליים, ניתן גם לטפל וגם להתמודד עם עור יבש במיוחד, באמצעות שגרת טיפוח נכונה, המוצרים הנכונים וכמה שינויים באורח החיים, למניעת התפתחות אסטמה של העור.

מצב העור עשוי לנוע בין נורמלי ליובש חמור, בהתאם למספר רב של גורמים. ברוב המקרים, עור יבש במיוחד מתקדם בהדרגה מעור רגיל לעור יבש ולבסוף לעור יבש מאוד. לעור יש שלוש שכבות. השכבה העליונה היא האפידרמיס, שזה המקום בו גוון העור נקבע ומהווה מחסום קריטי עמיד למים בין האיברים הפנימיים לבין הסביבה החיצונית.

כאשר מתעוררות בעיות יובש עור, האפידרמיס הוא המקום שבו נמצאות הבעיות. הדרמיס נמצא מתחת לאפידרמיס ושם נמצאים רקמת חיבור קשוחה יותר, זקיקי שיער ובלוטות זיעה. השכבה השלישית ושכבת העור העמוקה ביותר היא ההיפודרמיס, או הרקמה התת עורית, שעשויה משומן ורקמת חיבור. שכבות העור האלו נראות ומתפקדות באופן שונה בהתאם לסוג העור.

תסמיני עור יבש

יובש עור מתרחש כשתאי העור מייצרים פחות שמנים טבעיים מהנדרש. העדר שמנים טבעיים אלו מוביל לתחושה של מתיחת העור עם מרקם עמום או גס למראה.

התחושה הזו של העורך המתוח עשויה להתרחש בכל הגוף. בכל מקום בו יש בלטות שמן ויש ייצור מופחת מהנדרש של שמנים טבעיים, העור מרגיש יבש ומתוח.

תסמיני עור יבש במצב חמור

יובש עור חמור עשוי להתבטא בתחושת חספוס, מתיחה או גירוד. ניתן לזהות אותו גם באמצעות קילוף עור, ולעתים אף סדקים ודימום אם לא מטפלים בו. בעור יבש מאוד, נוצרים מעט מאוד שומנים טבעיים, אם בכלל.

באופן אידיאלי, העור במיטבו כאשר יש איזון עם ייצור השמנים הטבעיים. צריך להיות איזון עם הלחות של העור.

תסמיני חספוס

חלק מחספוס העור עשוי להיות מאופיין במקרים רבים כאסטמה של העור: הוא עשוי להיות דהוי, קשקשי ואפילו להיתפס על בדים.

התסמינים עשויים להיראות לעתים קרובות כמו פריחה יבשה ולהופיע בכל חלק בגוף. כמו כן, עשויים להיות גם נגעים בצבע אדום עם מרקם מחוספס.

גירוד חמור

מומלץ להימנע ממקלחות חמות מכיוון שהמים הרותחים יגרמו לעור יבש להיות אפילו יותר יבש ולהגביר את הגירוד.

למוצרים סמיכים וכבדים יש יותר כוח עמידות והם ימנעו מהמים להתאדות מהעור. כשהעור מאבד הרבה לחות, מתרחש הגירוד הזה. ברגע שמשיבים את הלחות, מרגישים שהגירוד מתחיל להירגע.

נטילת תוספי תזונה

שמנים כגון זרעי פשתן ושמן דגים עשירים בחומצות שומן חיוניות שמסייעות לשמירה על עור בריא וזוהר. מומלץ לקחת אותם כתוספת או להוסיף אותם לארוחת הבוקר.

 

סובלים מתסמינים הקשורים לעור יבש? פנו לרופא עור

במידה וניסיתם כל מיני שיטות טבעיות כמו קרמים ואמבטיות נעימות עם שמנים, רכשתם בגדי כותנה והחלפתם מצעים אך אין הטבה, כדאי ואף מומלץ לפנות לרופא עור שיתאים עבורכם את הטיפול האופטימלי.

יעניין אותך גם: