חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מולטי ויטמין

צריכה יומית של מולטי ויטמין מהווה פוליסת ביטוח לתזונה משופרת, ותוספת מספר ויטמינים מקבוצת D משפרת יותר את הבריאות. נכון הוא כי תזונה בריאה צריכה לספק כמעט את כל החומרים המזינים להם זקוק הגוף, אך אנשים רבים אינם מקפידים על תזונה בריאה. מסיבה זו, מולטי ויטמין מסייע למלא את הפערים, ומוסיף יתרונות בריאותיים.

החומצה הפולית הנמצאת ברוב הויטמינים, מסייעת למניעת מומים בצינור עצבי של עוברים. לכן נשים צריכות ליטול תוסף זה לפני הכניסה להריון. החומצה הפולית מפחיתה אף את הסיכון למחלות לב, סרטן המעי הגס וסרטן השד.

יחד עם זאת, חשוב שלא להגזים עם צריכת הויטמינים. בעוד שמולטי ויטמין ותוספי ויטמין D מסייעים למילוי הפערים במצב של תזונה שאינה אופטימאלית, הגזמה בצריכתם עלולה להזיק לגוף. לכן יש להיצמד למינון הסטנדרטי המומלץ במולטי ויטמין, והיות והוא מכיל את כל החומצה הפולית לה זקוק הגוף, יש להימנע מצריכת דגנים, חטיפי חלבונים ומזונות אחרים המועשרים בחומצה פולית.

לא כל המדענים שותפים לדיעה כי ויטמינים טובים לבריאות. חלקם סבורים כי לא קיימות די הוכחות לכך שויטמינים משפרים את הבריאות, ולכן אינם ממליצים עליהם. מדענים אחרים מצביעים על מחקרים המראים קשר בין שימוש במולטי ויטמין וסיכון מוגבר למוות. אך מחקרים אלו הם פגומים.

כאשר מתבוננים על כל הראיות, נראה כי היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של צריכה יומית סטנדרטית של מולטי ויטמין, עולה על הסיכונים הפוטנציאליים עבור רוב האנשים. כך, למשל, מחקרים מצאו כי גברים שנטלו מולטי ויטמין, היו בסיכון מופחת ב-13% לפתח קטרט בהשוואה לגברים שנטלו פלצבו.

ממצאים אלו ממחישים את היתרון המשמעותי הקשור בשימוש במולטי ויטמין. המדענים סבורים כי אם הויטמינים אכן מפחיתים את הסיכון לקטרט, גם אם באחוזים צנועים, ירידה קטנה למדי זו תהיה בעלת השפעה משמעותית על בריאות הציבור.

טיפים לצריכה נאותה של ויטמינים

הקפדה על תזונה בריאה. מולטי ויטמין מספר הגנה מפני ליקויים בריאותיים, אך הם הרבה פחות חשובים לבריאות מאשר דפוסי מזון בריאים. יש להקפיד על תזונה עשירה בפירות, ירקות, דגנים מלאים, אגוזים ושמנים בריאים, ולהפחית צריכת בשר אדום ושומנים שאינם בריאים.

ויטמין D לבריאות העצם. קיימות ראיות הולכות ומצטברות כי צריכה נוספת של מספר ויטמינים מקבוצת D, עשויה להפחית את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס וסרטן השד. יש לצרוך כאלף עד אלפיים מ"ג ויטמין D ליום, בנוסף לצריכת המולטי ויטמין.

ויטמין E. מינונים גבוהים יותר של ויטמין E מסייעים במניעת מחלות לב, אך באופן כללי, צריכה סטנדרטית של מולטי ויטמין מספיקה לקבלת היתרונות הבריאותיים.

הימנעות מתוספי מזון 'סופר'. יש להימנע מהשפעת הפרסומים הבריאותיים הפופולאריים אודות תוספי תזונה שונים המפורסמים בטלוויזיה ובאינטרנט. אם הם נשמעים טובים מכדי להיות אמיתיים, כנראה שהם אינם אמיתיים.

קריאה נוספת:

מידע חיוני על מולטי ויטמין כתוסף תזונה