ערמונית מוגדלת – טיפולים טבעיים ואבחון

אחד המצבים היותר נפוצים איתם גברים רבים מתמודדים ככל שהם מתקדמים עם הגיל נקרא ערמונית מוגדלת. כמו שאיברים שונים גדלים עם הגיל, כך גם בלוטת הערמונית ממשיכה לגדול עם השנים. מצב זה נקרא גם היפרפלזיה שפירה של הערמונית, נחשב למצב רפואי כל כך נפוץ, עד שאנשי מקצוע רפואיים רבים רואים בו תוצאה בלתי נמנעת של הזדקנות עם הורמונים גבריים.

מהי ערמונית מוגדלת?

ערמונית מוגדלת או  Benign Hypertrophy Prostate היא איבר שנמצא בסוג של תהליך ובו הערמונית צומחת אל חלל השופכה. בשלב מסוים אותה ערמונית יכולה לגרום לסוג של חסימה במוצא השלפוחית. חשוב לעשות אבחנה בין ערמונית שפירה לבין גידול סרטני. למעשה, תרחישים שאינם בלתי נמנעים הם הבעיות שעלולות להתרחש לצד צמיחת הערמונית, כלומר, תסמינים בדרכי השן התחתונות. החדשות הטובות הן שעם האבחון והטיפול הנכון, ניתן לטפל בבעיות אלו, ועבור גברים שמודאגים מהתסמינים, בדיקת ציסטוסקופיה וטיפולים טבעיים זמינים.

מאמר זה מסביר את מה שחשוב לדעת על ערמונית מוגדלת ושמירה על בריאותה באמצעות אפשרויות שונות של טיפולים טבעיים לתסמינים.

תסמינים

תסמינים נפוצים כוללים דחיפות ותדירות במתן שתן. תסמינים אחרים כוללים חוסר יכולת לרוקן לחלוטין את השלפוחית, כמו גם בעיות בהתחלת או שמירה על זרימת שתן חזקה, שנקראת גם היסוס במתן שתן.

ערמונית מוגדלת עלולה לגרום גם לאנטיגן גבוה, ומצב זה מאובחן עם בדיקה שעשויה להצביע גם על סרטן הערמונית. מכיוון שרוב התסמינים משותפים עם מצבים חמורים יותר כגון סרטן הערמונית, חשוב להתייעץ עם רופא ולקבל אבחון מדויק. חיוני גם שכל מי שמודאג מתסמיני ערמונית מוגדלת, יבחן את אפשרויות הטיפולים הטבעיים לפני הטיפולים התרופתיים או הפולשניים.

עם קבלת אישור על אבחון ערמונית מוגדלת, חשוב לקחת נשימה עמוקה ולזכור שזהו אינו מצב מסכן חיים, וכן, הוא ניתן לטיפול.

טיפולים טבעיים

טיפולים טבעיים חיוניים להקלת התסמינים ומספקים יתרונות בריאותיים לשיפור המצב והפחתת הסיכון הכולל לסרטן הערמונית. הטיפולים כוללים:

ליקופן

לליקופן יש יתרונות לטיפול בסרטן הערמונית. הוא נמצא בפירות וירקות ורודים ואדומים כמו אבטיח, אשכולית ורודה ופפאיה, והוכח גם כמעכב צמיחת ערמונית מוגדלת.

מזונות מלאים יעילים יותר מאשר תרכובות בודדות להורדת הסיכון למחלות, כך שעגבנייה טרייה מספקת יותר יתרונות מבוססי ליקופן בהשוואה למשולש פיצה ברוטב עגבניות, אבל סביר להניח שרוב האנשים כבר יודעים את זה.

תה ירוק

תה ירוק ותמציות תה שחור יעילים לטיפול בכאבי תסמיני דרכי השתן התחתונות, ומסייעים בהפחתת כאבים במתן שתן ותדירות גבוהה של מתן שתן בקרב הסובלים מהגדלת הערמונית. שתיית תה ירוק עשיר בנוגדי חמצון מזמינה שורה של יתרונות תזונתיים מעבר לבריאות הערמונית.

גרעיני דלעת

גרעיני דלעת נחשבים כמקורות בריאים לסיבים, שומנים מועילים, נוגדי חמצון ומינרלים, ומקור עשיר לאבץ שתורם לבריאות הערמונית. אכילת גרעיני דלעת מפחיתה ערמונית מוגדלת, ומקלה על תדירות ודחיפות השתן.

צמחי מרפא ותוספי תזונה טבעיים

דקל מסור הוא סוג של שיח דקל שמקורו בדרום מזרח ארצות הברית, וגרגרי היער שלו משמשים בתוספי תזונה לתמיכה בתפקוד דרכי השתן, להפחתת דלקת, ולקידום בריאות הערמונית.

לסיכום, חשוב להיות עירניים, לבצע את הבדיקות הנדרשות, במיוחד אם ידוע לכם כי אדם קרוב אליכם מבחינה גנטית חווה ערמונית מוגדלת שהתפתחה לגידול סרטני. כדאי לפנות לאורולוג מומחה, להיות תחת מעקב רפואי ולהתייחס להנחיות בנושא.

יעניין אותך גם: