טיפול בהתמכרויות – דרכי התמודדות

התמכרויות מוגדרות כמצב בו לאדם ישנו סוג של צורך בלתי נשלט, להשתמש באיזשהו חומר כמו סמים או אלכוהול לדוגמה, או, לחזור שוב ושוב על התנהגות כמו משחקי מחשב או הימורים. מכורים מוגדרים ככאלו שאינם מצליחים לשלוט על המעשים שלהם כשזה נוגע להתמכרות וזקוקים לטיפול בהתמכרויות. ישנן התמכרויות גופניות, בהן הגוף הופך להיות תלוי באיזשהו חומר, וכשהחומר נמנע ממנו הגוף מתחיל להציג תסמיני גמילה, וככל שהשימוש מתמשך, צריך לצרוך יותר מהחומר כדי לחוש את אותה השפעה. כשמדובר על הפן הפסיכולוגי של ההתמכרות, מתייחסים לתשוקה להשתמש בחומר או לבצע את ההתנהגות, לתופעות הלוואי של השימוש או מניעתו כמו חרדות, דכאונות, קושי לישון ועוד.

טיפול בהתמכרויות בהקשר של גמילה מסמים קשים

גמילה מסמים קשים היא תהליך מורכב ולא פשוט בכלל. ברגע שאדם הופך מכור לסמים, ולא משנה אם מדובר באקסטזי, הרואין, אם די או קוקאין, הוא פשוט לא מסוגל להפסיק. הוא לא מסוגל להפסיק. למעשה, אחת ההתמכרויות הקשות ביותר היא התמכרות לסמים קשים ויש לכך מספר סיבות. ראשית, סמים קשים כשמם כן הם, בעלי תופעות קשות מאד. בזמן השימוש בהם, המשתמשים חווים תופעות קיצוניות של ניתוק ועלולים להגיע דיי בקלות למצבים של מנת יתר ונזק רפואי קיצוני. מכיוון שמדובר בסמים שאינם חוקיים אופן ההשגה של סמים קשים הוא בהכרח פלילי ואסור על פי חוק ולכן מי שמכור להם מסתכן גם במעצר.

סמים קשים עולים הרבה כסף, ולכן מי שמכור לסמים קשים נכנס פעמים רבות לחובות כדי לממן את ההתמכרות הזאת. החובות והצורך שוב ושוב לממן את ההתמכרות עלול להוביל למעשים פליליים נוספים כמו גניבה. מכורים לסמים קשים פעמים רבות מנתקים קשר עם הסביבה הקרובה אליהם, לפעמים מגיעים לחיים ברחוב בגלל הנושא הכלכלי, סובלים מתופעות נפשיות שונות ועוד. אם אתם חושדים שמישהו קרוב אליכם סובל מהתמכרות כלשהי, אל תהססו להתייעץ עם גורמים מקצועיים ולהציע לו עזרה.

מהי שיטת ANR לגמילה מסמים קשים?

למעשה, קיימות כל מיני שיטות המסייעות להיגמל מסמים קשים, כאשר אחת השיטות היותר טובות ויעילות בשנים האחרונות נקראית שיטת ANR. שיטה זו משלבת בין הרפואה המתקדמת לבין אימוץ תהליכי גמילה. מדובר בתהליך יעיל, מהיר יחסית המסייע למטופל להסיר את התלות שלו מהסמים לחלוטין. הטיפול מתבצע על בסיס הגישה כי כאשר קיימת לאדם תלות בחומרים הממכרים, הדבר פוגע במערכת העצבים המרכזית. הטיפול מסייע לשחרר את החומרים הממכרים מהקולטנים ואז בעצם אפשר לייעל את תהליך הגמילה למספר שעות בודדות במקום מספר ימים. תוכלו ללמוד עוד על השיטה באתר האינטרנט של ד“ר וייסמן. אם אתם מכירים אדם המכור לסמים, זו ההזדמנות שלכם לעזור לו ולהציל את חייו.

יעניין אותך גם: