פיזיותרפיה התפתחותית

עולם הרפואה מלא בתתי נושאים מרתקים ולכל אחד המטרות שלו ודרכי ההתמודדות עם מגוון מקרים ובעיות. הפיזיותרפיה ההתפתחותית נפוצה ומוכרת בעיקר בקרב תינוקות ופעוטות, שכן בעזרת תרגול שלה או טיפול מקצוע אפר לוודא ההתפתחות של הילד תקינה ואין עיכובים שעלולים להשפיע על נושאים אחרים. כאשר תינוק נולד יש לא מעט כישורים, פעולות ויכולות שעם הזמן הוא לומד ויש את טווחי הגילאים שמצופה מהתינוק לבצע פעולות או להשלים למידה של כישורים ורכישת יכולות. כך למשל מצופה מהתינוק להתרומם משכיבה לעמידה על ארבע עד גיל שנה והוא אמור להתחיל לעשות את צעדי ההליכה הראשונים שלו עד גיל שנה ושמונה חודשים. מעבר לטווח זה יתכן ויאובחן עיכוב התפתחותי. כאשר מתעורר חשד לעיכוב חשוב מאד לפנות אל אנשי מקצוע שיסייעו ויתנו את הפתרון הטוב ביותר עבור כל מטופל.

 

במה בדיוק עוסקת הפיזיותרפיה ההתפתחותית?

מכיוון שמתבצע מעקב צמוד ומוקפד אחר כל שלבי ההתפתחות של תינוקות, פעוטות וילדים קטנים אפשר מיד לגלות שיש בעיה או עיכוב באחד מהשלבים שצריך לעבור. כמו שפונים אל קלינאי תקשורת לילדים במידה ויש עיכוב ברכישת השפה או ההיגוי של הדיבור לא נכון, כך צריך לפנות אל איש מקצוע מהתחום של פיזיותרפיה התפתחותית במידה והמוטוריקה הגסה לא מתפתחת כראוי – אחיזה בחפצים, התהפכות מהגב אל הבטן וההיפך, הרמת הראש בצורה יציבה, עיכוב בזחילה או בהליכה ועוד. מכאן קל יותר להבין את החשיבות של המעקב שמבוצע בתחנות טיפת חלב או על ידי רופאי הילדים בקהילה וחשוב מאד לסמוך עליהם ולפעול על פי ההמלצות שלהם. פיזיותרפיסט מומחה להתפתחות יידע להתאים תרגילים או טיפול שיסייע להדביק פער שנוצר בהתפתחות פעולות בסיסיות או במוטוריקה הגסה וכך הילד או הפעוט ילמד בעצמו את מה שהוא צריך לעשות וישתווה לבני גילו מבחינת רכישת המיומנות הפיזית בטווח הגילאים המצופה.

 

התרומה של הפיזיותרפיה ההתפתחותית

אסור בשום אופן להקל ראש באבני הדרך של התפתחות ילדים בגילאים הצעירים. גם ההורים צריכים לשים לב להתפתחות של התינוק או הילד שלהם, להבין מתי כדאי לפנות להתייעצות מקצועית ומתי עיכוב שנדמה להורים עדיין לא ייחשב עיכוב אך צריך לפקוח עיניים ולוודא שמושגת התקדמות עם הזמן. כאשר יש עיכוב מאובחן אין זה מומלץ להמתין וצריך לקבוע תור לפיזיותרפיה התפתחותית כמה שיותר מהר על מנת שהעיכוב לא יחמיר והפער בין הפעוט המדובר לבין בני גילו יעמיק אפילו יותר. חשוב לדעת שנמצאים בידיים טובות, אמינות ומקצועיות וחשוב עוד יותר להתמיד בתרגילים שמקבלים לביצוע בבית. זה מה שיבטיח את הצלחת הטיפול ואת מחיקת הפער שנוצר בעיכוב ההתפתחותי. תוכנית הטיפול תותאם באופן אישי לכל תינוק או פעוט על פי מה שדרוש לו.

יעניין אותך גם: