בריאות הנפש

כאשר מדברים על בריאות הנפש מתכוונים לתחום רחב ומגוון מאד שיש הרבה מה לדעת עליו ואודותיו. המצב הטוב ביותר הוא שבריאות הנפש תהיה טובה לא פחות מאשר הבריאות הגופנית, אולי אפילו יותר. יש לא מעט אירועים בחיים שעלולים לערער את הבריאות הנפשית ובמקרים קיצוניים במיוחד גם הבריאות הגופנית עלולה להיות בסכנה. לכל גיל יש את האתגרים הנפשיים שלו ובכל גיל חשוב מאד לדאוג לרווחה נפשית, בין אם בהאזנה לאותו אדם ובין אם בעזרת קבלת סיוע של אנשי מקצוע מומחים ומנוסים מהתחום. בגילאים הצעירים הרי שפגיעה ברווחה הנפשית והאישית עלולה לגרום בקרב הילדים לחוסר אמון בבני אדם וכך להגביל אותם לחיים של התכנסות עצמית וחוסר חברתיות. כאשר מדובר בבני נוער או בילדים בוגרים יותר הרי שההתנהגות היומיומית שלהם מושפעת ישירות מתחושתם הנפשית ולכן חשוב לתת לכך דגש.

 

הקשר ההדוק בין בריאות הנפש לבין העבודה עם נוער בסיכון

קבוצות רבות באוכלוסייה נמצאות בסכנה יומיומית וממשית להיות מוגדרות בתור נוער בסיכון. מדובר בבני נוער עד גיל 18 שצריך לשים לב להתקדמות מסלול החיים שלהם ולוודא שהמסלול נורמטיבי וכזה שמתקיים על פי החוק ועל פי ההתנהגות המקובלת בחברה שבה הם חיים. נסיבות רבות יכולות להפוך בני נוער לכאלה שעלולים לנשור, למשל, ממסגרות הלימודים ולהתדרדר לחיי פשע ולכן יש חשיבות לכך שיהיו סביבם אנשים מבוגרים משמעותיים שיעזרו להם להתגבר על כל סוג של קושי או מצוקה. זו בדיוק המהות של עבודה עם נוער בסיכון ולא בכדי מופנים במדינה משאבים לטובת עניין זה. בזכות עבודה שמתרכזת במתן רווחה נפשית, רגשית ואישית אפשר ליצור מערכת יחסים טובה ובריאה, מה שעבור חלק מבני הנוער לא היה מנת חלקם מעולם וכך לאפשר להם לחוות אמון, הצלחה ומסוגלות.

 

מתן הדגש לנוער שעלול להיות בסיכון

בני הנוער של היום הם המבוגרים של מחר ולכן אסור לוותר על אף אחד או אחת מהם. כל אחד שיתדרדר לפשע או לחיי רחוב גם יהווה נטל על החברה כולה וגם מסכן את החיים שלו ושל הסובבים אותו. ברגע שמכירים מסגרות שמיועדות לתמיכה בבני הנוער האלה אפשר לספק להם את התשתית החברתית והאנושית שהם לא מכירים או לא חוו וכך אט אט להחזיר אותם למסלול של חיים נורמטיביים כך שימשיכו את מסלול החיים שלהם בדיוק כפי שמצופה מהם ויהפכו לחלק בלתי נפרד ובלתי נבדל מהחברה שאליה הם שייכים. עבודה זו עם מי שיש חשש שיהפוך לקבוצת סיכון יש בה שליחות וסיפוק עצומים, שכן יש כאן הצלה של ממש והפיכתם של אנשים מחסרי אחריות לכאלה שאפשר יהיה לסמוך עליהם שיהיו מבוגרים מעולים שיובילו את החברה קדימה.

יעניין אותך גם: