תזונה נכונה לפני מבחנים

בין אם אתם לומדים לבגרויות או למבחני סוף הסמסטר או אפילו למבחן הפסיכומטרי, תנחומים רבים לנו אליכם. אף אחד לא אוהב שמעמידים אותו למבחן, לא משנה כמה הוא חכם, זוכר מצוין, מקשיב בשיעורים וחורש כמו החקלאי החרוץ ביותר. מבחן זה פשוט לא כיף, אבל עד שלא תימצא דרך אחרת לבחון את יכולותיהם של התלמידים, כולנו ניאלץ לעבוד תקופות מבחנים כאלה ואחרות בחיינו. הקיבה צועד על קיבתו, וידוע שבלי אוכל יהיה קשה לחייל להיות מרוכז בקרב. זה נכון גם לגבי תלמיד הלומד למבחן – שילוב תזונה נכונה הוא קריטי למען הצלחה במבחנים. כמויות רבות של חומר דורשות זמן השקעה רב ומוטיבציה, והמון יכולת ריכוז. יש הלומדים גם ביום וגם בלילה תוך כדי שתייה אינסופית של קפה.

הזמן קצר, המלאכה מרובה והלחץ עולה ככל שמתקרב למועד המבחן. במצב של סטרס כזה המון אנשים מוותרים על ארוחות מסודרות, או מנשנשים תוך כדי למידה דברים לא בריאים, לא מוצאים פנאי לעשות ברייק בשביל אימון קצר ואפקטיבי בחדר הכושר או אפילו צעידה קלה, ונחושים מתמיד שחוץ מללמוד אין להם זמן לכלום, אולי רק לריצות קצרות לשירותים.

העניין הוא שיש מחיר להזנחה פושעת של תזונה נכונה ושל פעילות גופנית בתקופת מבחנים – אט אט מתחילה להצטבר לה עייפות, מתחילים להיות חלשים, הגוף אינו עומד בעומס כשהוא מגיע לקצה גבול היכולת שלו ואז בסוף באים למבחן גמורים. כאשר לא מקפידים על תזונה נכונה סובלים גם ממחסור בוויטמינים ובמינרלים חיוניים שעלולים לגרום לפגיעה גדולה בזיכרון וביכולת הריכוז והחשיבה בזמן הלמידה למבחן ובזמן המבחן עצמו.  מעבר לכך, עד מהרה מנסרת בגוף תחושת הרעב, וקשה מאוד לפתור תרגיל מסובך במתימטיקה כשהבטן מקרקרת. אנשים שלא טורחים לאכול מנת פחמימות מורכבות עם חלבון כשעתיים לפני המבחן פשוט עושים לעצמם עוול! עוול! עוול! טוב, אולי היה מספיק רק עוול אחד… אבל אתם מבינים את הכוונה.

אז דווקא בתקופת מבחנים ובמיוחד בתקופה כזו חשוב להקפיד על הרגלי תזונה בריאים ועל כושר גופני. מומלץ להרבות באכילה של פירות ושל ירקות טריים, להוריד את הגז ממוצרים עתידי שומן וקלוריות, להקפיד על ארוחות מסודרות לאורך כל היום, למצוא זמן למנוחה ראויה, להרבות בשתיית מים שמנקים את הגוף וממש שוטפים אותו מהכול. כל הפעולות האלה יסייעו לכם מאוד להגיע ליום המבחן לא רק כשכל החומר בראש, אלא כשכל הגוף מוכן לקרב!

ביום המבחן עצמו מומלץ להצטייד מבעוד מועד בכמה פירות ובשתייה. אפשר גם שתייה מתוקה אבל חס וחלילה לא מוגזת. אם מדובר במבחן ארוך במיוחד תכינו לעצמכם כריך מזין. ומה לגבי אכילת שוקולד? כן, הוא מעלה את רמת הסוכר בדם ואת יכולת הריכוז לזמן קצר אבל צריכה מוגברת שלו בזמן המבחן מעלה את רמת הסוכר במהירות, ואז היא צונחת במהירות עקב הפרשה מוגברת של אינסולין ואז זה דווקא מבלגן את הראש בזמן המבחן. אם אתם ממש חייבים, תאכלו קובייה או שתייה לפני המבחן, אבל עדיף להתפנק עם המתוקים אחרי שיוצאים חדר הבחינה ולא לפני.