חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

היפנוזה להפסקת עישון

הפסקת עישון יכולה להיות אתגר אמיתי, אבל היא גם אחד הדברים הטובים ביותר שאתה יכול לעשות למען בריאותך. עישון הוא הרגל מסוכן, אפילו קטלני. הוא הגורם העיקרי לסרטן, מגביר את הסיכון להתקפי לב, שבץ, מחלת ריאות ובעיות בריאות אחרות, לרבות שברי עצמות וקטרקט.

אם טבליות ניקוטין, מדבקות, מסטיקים, ייעוץ ושיטות אחרות להפסקת עישון לא עזרו לך להיגמל, אל תוותר. מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי אפשרות היפנוזה. מספר מחקרים הראו כי שיטה זו מסייעת לאנשים מסוימים להפסיק לעשן.

הבנת היפנוזה

זהו מצב שונה ממצב מודעות, במהלכו אדם נראה ישן או בטראנס. היפנוזה קלינית משמשת לטיפול בבעיות פיסיות או פסיכולוגיות מסוימות. לדוגמא, היא משמשת בדרך כלל לסייע למטופלים לשלוט בכאב. בנוסף, היא משמשת במגוון נרחב של מצבים אחרים כגון בעיות משקל, הפרעות דיבור ובעיות התמכרות.

עולם הרפואה חלוק בדעותיו לגבי הדרך בה היפנוזה עובדת. חלק מהמומחים סוברים כי במהלך ההיפנוזה אדם נרגע ומתרכז יותר, ולכן מוכן יותר להקשיב להצעות כגון הפסקת עישון. למרות שאדם נראה בטראנס במהלך ההיפנוזה, הוא עדיין מודע לסביבתו, בניגוד למה שאמני במה רבים טוענים במסגרת מופעים משעשעים. אדם מהופנט אינו יכול לבצע כל דבר בניגוד לרצונו. למעשה, בדיקות מוחיות שבוצעו בקרב מטופלים במהלך מפגשי היפנוזה הראו רמה גבוהה של פעילות נוירולוגית.

היפנוזה למעשנים

במהלך היפנוזה להפסקת עישון, המטופל מתבקש לדמיין תוצאות שאינן נעימות הקשורות לעישון. לדוגמא, הוא עשוי לדמיין עשן סיגריות המריח כמו פליטת עשן ממשאית, או שהעישון גורם לו לחוש תחושת צמא מוגברת.

שיטת שפיגל היא שיטה פופולארית להפסקת עישון בהיפנוזה, המתמקדת בשלושה רעיונות מרכזיים: רעלים בגוף; הדרך הבריאה להשפיע על הגוף; החובה לכבד את הגוף ולהגן עליו, במידה, כמובן, ואדם מעוניין להמשיך לחיות. היפנוזה מלמד  את המטופל תהליך עצמי לגמילה, והמטפל מבקש אותו לשוב על הצהרות גמילה בכל עת בה מתעורר בו הרצון לעשן.

חילוקי דעות לגבי יעילות היפנוזה

באופן כללי, השיטה אינה עובדת על כולם. אחד מתוך ארבעה אנשים אינם מצליחים לעבור את התהליך, וכשההיפנוזה מצליחה, עוצמתה משתנה מאדם לאדם. התשובה לשאלה כמה טוב היפנוזה עוזרת בגמילה מעישון, תלויה באנשים אותם שואלים.

תוצאות המחקרים בנושא זה מעורבות. בשנת 2010, סקירה שיטתית של מחקרים שפורסמו מצאה כי לא היו מספיק ראיות על מנת לתמוך בשימוש בהיפנוזה. ביקורת נוספת שפורסמה בשנת 2012 מצאה כי מחקרים תומכים בתועלת אפשרית מהשימוש בהיפנוזה.

בדיון בשיטות אלטרנטיביות לגמילה מעישון, שפורסם באתר האגודה האמריקנית לסרטן, נקבע כי בעוד שמחקרים מבוקרים אינם תומכים ביעילות השיטה, קיימות ראיות אנקדוטיות לפיהן השיטה סייעה לחלק מהאנשים.

למרות הנטען במספר אתרי אינטרנט וחומרים פרסומיים הטוענים אחרת, היפנוזה אינה מאושרת לטיפול על ידי איגוד הרפואה האמריקאי (AMA). הארגון לא פרסם עמדה רשמית לגבי השימוש בהיפנוזה, והצהרת עמדה בנוגע לשימוש בשיטה זו למטרות רפואיות ופסיכולוגיות, בוטלה על ידו בשנת 1987.

מדענים שחקרו היפנוזה סבורים כי קיים צורך במחקרים נוספים מבוססים היטב כדי לקבוע אם השיטה אכן מסייעת למעשנים להיגמל, אך מוסיפים כי גישה זו עדיין ממלאת אנשים תקווה ויש לה יתרונות רבים אחרים. יחד עם זאת, השיטה הטובה ביותר להפסיק לעשן היא שילוב מספר טכניקות שונות.

רוצים לקרוא עוד?

היפנוזה להפסקת עישון – סקירת השיטה

האם ניתן להפסיק לעשן באמצעות היפנוזה?